Aktuality‎ > ‎

Česká filharmonie a ZUŠ

přidáno: 6. 11. 2014 5:00, autor: Josef Vlach

Letos již druhým rokem probíhá projekt spolupráce České filharmonie a základních uměleckých škol. Níže jsou uvedeny ohlasy a odkaz na video z prvního ročníku.

OHLÉDNUTÍ ŽÁKŮ ZUŠ – ÚČASTNÍKŮ PROJEKTU 2014

 Celkově

 Přišlo to jako voda při povodni. Informace, která se stala

skutečností: „Budeme hrát s Českou filharmonií!!“ Věta pro mnohé muzikanty nepředstavitelná.

 Mohla jsem ochutnat atmosféru práce profesionálního hraní v orchestru. Je velký rozdíl, jestli jsem ve svém souboru nejstarší a musím ho tak trochu táhnout, než když se můžu nechat já táhnout někým zkušenějším. Možná mě to inspirovalo natolik, že bych se někdy chtěla stát členem profesionálního orchestru.

 Myslím, že jsem dostala možnost zhodnotit sama sebe, když jsem byla součástí orchestru a profesionálních lidí, kteří mi vlastně drželi zrcadlo, které odráželo mě samotnou. Uviděla jsem své nedostatky a věřím, že budu mít o důvod víc na sobě pracovat a zlepšovat se.

 Když jsem byla v sobotu na první zkoušce, cítila jsem se hodně nervózní a vystrašená, kvůli starším hráčům a hlavně filharmonikům – vždyť oni hrají podstatě déle než já – a taky líp. Ale v neděli to bylo mnohem lepší a lepší. A když jsme měli včera zkoušku v Rudolfinu, tak si troufám říct, že jsem to zahrála a dneska už se moc těším na koncert.

 Bylo řečeno, že se zde mohou stát všelijaké věci. A já musím přiznat, že jedna z nich se stala mně. Ano, zamiloval jsem se.... do Dvořákovy Deváté symfonie. Při závěru této skladby mi běhá mráz po zádech.

 Účast filharmoniků

 Naše koncertní filharmonička byla vstřícná a odpouštěla mi mé zálety do jiných tónin. Fascinovalo mě, že hraje bez pavouka, protože to je fakt COOL.

 Moc se mi líbil přístup naší koncertní mistryně, která k nám měla velký ohled a dávala nám cenné rady, což nás pomáhalo pozvednout na daleko vyšší úroveň.

 Být v kontaktu s filharmoniky, slyšet jejich rady a poznámky, pozorovat je při práci, bylo velice povzbuzující především pro celoprázdninové cvičení/zkoušení. Náš koncertní Ivan byl fakt frajer.

 Ladislav Cigler

 Byla jsem nadšená z pana dirigenta Ladislava Ciglera, protože rozumí houslím a řekne nám, jak hrát smyky…

 Perfektní práce pana dirigenta, který pečlivě, energicky a s radostí pracoval.

 Výborný kontakt Ladislava Ciglera s hráči. Nediriguje „odměřeně“ – naopak orchestr náramně vnímá a povzbuzuje ho. Dává důraz na výraz, integritu a kultivovanost tónu orchestru.

 Jiří Bělohlávek

 Pan Bělohlávek s námi zkoušel pouze Novosvětskou, ale přesto to bylo jako v pohádce. Byl milý, úžasný, konkrétní, vždy mi dokázal zprostředkovat svoji ideu.

 A to že jsem hrál pod taktovkou pana mistra šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, tak to budu s hrdostí vyprávět svým vnoučatům.

 Skvělá hudební přirovnání mistra Bělohlávka k záležitostem běžného života: „To znělo, jako kdybyste zakopla o šutr…“

 Celkově do budoucna

 P.S. pro budoucí účastníky: „Cvičte, stojí to za to!“ (kluk – 18 let)

LINK NA VIDEO:

http://www.youtube.com/watch?v=sjFfaLvRohQ&list=UUvuA8MvpZZ3TByy1HrwYJ0g


Comments