Aktuality‎ > ‎

Vánoční koncert

přidáno: 20. 12. 2016 5:23, autor: Josef Vlach

Letošní Vánoční koncert, který se koná tento čtvrtek 22. prosince 2016 od 19:00 v Jiráskově divadle. Představí se Vám v něm více než 120 účinkujících muzikantů, zpěváků a tanečníků. Nenechte si ujít v druhé půli koncertu nastudování České mše vánoční Jana Jakuba Ryby ve verzi , kterou vydalo nakladatelství Českého rozhlasu a jež se snaží co nejvěrněji zachovat původní podobu díla. Pro toto provedení se spojily čtyři pěvecké sbory, svoji premiéru v orchestru budou mít nové tympány a digitální varhany.

V první polovině koncertu se představí žákyně tanečního oboru, které pracují pod vedením paní učitelky Zuzany Zítkové. Společně vytvořily pásmo choreografií s názvem Mezi nebem a zemí.

Poté tanečně ztvární čtyři koledy v úpravě Adolfa Cmírala a Mojmíra Zedníka, jež za doprovodu Zdeňka Horáka zapívá sbor Brumbambule.

Tanec bude součástí i poslední skladby první půle, která zazní po krátké technické přestávce nutné pro postavení orchestru. Skladbu Luboše Sluky (nar. 1928 v Opočně) Beránci a beránky pro dětský sbor, sóla, pastýře (recitace) a komorní orchestr na slova Václava Fišera zazpívá za doprovodu orchestru pěvecký sbor Brumbambulínci. V tvorbě Luboše Sluky dominuje (vedle děl komorních, vokálních a symfonických) filmová a televizní tvorba. Velký ohlas mají jeho skladby pro děti a mládež.

Jakub Jan Ryba (1765–1815) patří k nejznámějším českým kantorům a zároveň (trochu nespravedlivě) je vnímán téměř výhradně jako autor jednoho díla, nejznámější české vánoční mše. Textovým podkladem České mše vánoční jsou namísto tradičního liturgického textu spíše výjevy z jesličkových her. Ryba přitom používá téměř operních prostředků – árie, arióza, ansámbly a sbory. Pastorální hudbu střídají „mozartovské“ melodie i náznaky nastupujícího romantismu. Pro naše nastudování jsme zvolili notový materiál vydaný nakladatelstvím Českého rozhlasu vycházející z nejstaršího dochovaného opisu. Také samotné provedení se více drží Rybou předepsané dynamiky, temp a záměrně se vyhýbá některým romantickým dodatečně přidaným úpravám. K nastudování sborových partů se pro tento koncert spojily pěvecké sbory Hron, Dalibor a Sta Allegro i Pěvecký sbor ZUŠ Hronov.

ĉ
Josef Vlach,
20. 12. 2016 5:23
ĉ
Josef Vlach,
20. 12. 2016 5:23
Comments